Hvad kan forhindre dig i at opnå, alt det du ønsker?
Overspringshandlinger!

Jeg vil dele et par tips, jeg har lært fra Psykologen Dr. Doug Lisle om, hvordan du undgår overspringshandlinger. Disse tips virker så godt, at jeg bruger dem dagligt – både i forhold til mig selv, min datter og mine coaching klienter.

Årsagen til at du ønsker at undgå alt for mange overspringshandlinger i din hverdag er selvfølgelig, at du ønsker at nå dine mål. Og du ønsker mest en så byrdefri hjerne som muligt, så hjernen har overskud til kreativitet og leg.

En effektiv metode er, at du ser på din “To do liste” og så spørger du dig selv:
Hvilke af disse ting kommer jeg til at gøre før eller siden, uanset hvor meget omstændighederne omkring mig ændrer sig?
Det kan f.eks. være at betale regninger.
Hvilke af disse ting kan jeg måske komme uden om, hvis omstændighederne ændrer sig?
F.eks. at hjælpe en ven med at flytte. Måske har vennen besluttet sig for at hyre et flyttefirma istedet, eller du kan risikerer at have influenza den dag.
Sørg for at få alle de ting på “SKAL GØRES UANSET HVAD” listen, bliver gjort først. Skriv dem ind i din kalender. Du behøver selvfølgelig ikke at udføre dem alle idag, hvis listen er for lang, men du har i det mindste skrevet ned, at du f.eks. skal lave kørselsregnskab på tir, så det mentalt ikke fylder for meget.
Ego-fælden
Sommetider er andre mennesker årsagen til, at vi laver gigantiske overspringshandlinger. Lad os sige at Malte på 10 år er begyndt at gå til dans, fordi forældrene synes han har god rytme. Moderen siger til Malte, at han er så god at han nemt kan blive lige så dygtig som Justin Bieber, bare han øver sig nok. Men selvom Malte har rytme, så skyder moderen langt over målet her, og sagen er, at Malte aldrig har en jordisk chance for at blive så god som Justin Bieber, uanset hvor meget han øver. Malte er her biologisk kodet til at ville undgå nederlaget ved ikke at leve op til moderens forventninger, og chancen for at han vælger overspringshandlingen at stoppe helt til dans, er ret stor.
Arbejder jeg f.eks. med Hanne der vil tabe sig 30 kilo, så siger jeg ikke: “Hanne, du er så god til at få ting til at ske og har så stor viljestyrke, at du nemt kommer til at smide 30 kilo på 30 uger”.
For når vægttabsrejsen så bliver svær for Hanne, vil der være større sandsynlighed for, at hun ikke vil skuffe mig, og derved opgiver det hele, og aldrig kontakter mig igen.
Siger jeg derimod til Hanne: “At tabe sig 30 kilo er en stor opgave, og selvom du har succes på så mange områder i dit liv, og er god til at nå dine mål, så er det vigtigt at vi to sammen sætter os små realistiske mål der sikrer at du bevæger dig langsomt og sikkert mod dit 30 kilos vægttab. Ville det være realistisk og overkommeligt for dig f.eks. at gå en tur på 30 min om dagen OG erstatte din bolle med ost med en grøn smoothie om morgenen?”.
På den måde får Hanne lov til at være en succes – både overfor sig selv og overfor omverden. Hun vil glæde sig til næste måneds coaching, hvor hun kan vise et del resultat og fortælle om de gode ting hun har fået gjort.
Det er også denne metode AA bruger. De siger “Vi tager en dag af gangen”. Deres store vision er selvfølgelig at være helt alkoholfri, hvilket de også netop bliver ved at tage mindre overskuelige trin.
Gør vi målene for store, bliver de for luftige og vi laver overspringshandlinger. “Jeg magter ikke at pakke tøjet, sætte mig ud i en kold bil og køre ned i motionscenteret, jeg begynder i morgen mandag”
Hvorimod en gåtur med hunden efter maden med en vildt underholdende lydbog i ørene, måske er mere realistisk efter en lang arbejdsdag. Du har stadig fået motion, du har stadig bevæget dig mod dit vægttabsmål, og du er en succes uden overspringshandlinger.
Kun du ved, hvornår tingene på din “To do liste” er så store, at du risikerer at placere dig selv i ego fælden. Kun du ved, hvad der SKAL gøres, og hvad der kan vente.
Men summa summarum er:
Du kan lette din mentale og følelsesmæssige energi betydeligt ved at undgå overspringshandlinger.
Og du kan undgå for mange overspringshandlinger ved at.
- Dele din “to do liste” op i hvad du SKAL gøre uanset hvad, og hvad du måske kan slippe for, hvis omstændighederne ændrer sig.
- Gøre dine delmål så små, at du nemt vil føle dig som en succes og derved ikke giver op så nemt.
Tak for at du læste med.
For mere om personlig udvikling:
enerGitte TV. Se alle episoder her
Peptalk. Se alle episoder her
Youtube, hvor jeg poster en video hver ons: Her.
Facebook her
Dr Doug Lisle gratis lyd og video her